Napsal: Lukáš Podhradský, D3b

Dne 8. 4. 2015 se naše třídy D3b, D2b a P1 společně s paní učitelkou Švecovou a Waldhauserem vydaly na výlet do Prahy. Zde jsme navštívili senát a poslaneckou sněmovnu. Po příjezdu do Prahy jsme se rozdělili na dvě skupiny podle tříd.

Jedna skupina šla do senátu a druhá do poslanecké sněmovny. Naše třída (D3b) šla nejdříve do paláce, kde sídlí senát. Po příchodu do budovy jsme nejprve museli projít přes detektory, jestli u sebe nemáme nějakou zbraň. Všichni jsme bez problémů prošli, až na jednoho našeho spolužáka, který měl u sebe kapesní nůž. Musel ho tam odevzdat a poté jsme mohli pokračovat. Ujala se nás paní průvodkyně, která nás provedla do velké síně, kde nám pověděla něco z historie paláce. Následovala prohlídka místností, kde byly různé dochované předměty. Nejvíce mě ale zaujaly kresby na stěnách, které byly zcela zachovalé a vypadaly, jako by je někdo nedávno namaloval. Po prohlídce místností v paláci nám pani průvodkyně ukázala jednací síň senátu. Osobně mě překvapily rozměry místnosti, očekával jsem je poněkud větší. Tím naše prohlídka paláce skončila. Na doporučení paní průvodkyně jsme se šli ještě podívat do zahrady. Zde jsme se jako třída vyfotili a poté jsme se odebrali zpátky před budovu senátu. Jelikož nám zbývalo asi třičtvrtě hodiny do prohlídky sněmovny, tak jsme dostali rozchod.

Poté jsme se sešli u infocentra poslanecké sněmovny, kde se nás ujala zdejší pracovnice. Před návštěvou samotné poslanecké sněmovny nám pustili film, který byl o vzniku parlamentu. Po skončení filmu jsme se odebrali z místnosti a zamířili jsme do poslanecké sněmovny. Zde zase následovala kontrola detektorem. Tentokrát se to obešlo bez problémů. Následně jsme si dali věci do šatny a zamířili jsme rovnou do jednací síně. Zde celou naší trídu uchvátil přístup poslanců ke své práci. Většina z nich si něco dělala na notebooku nebo na mobilním telefonu či tabletu. Další si například stoupli do kruhu a povídali si. Jak jsme také zjistili, tak nemají žádnou úctu k přednášejícímu. Vůbec se na něj nedívají a ani ho nevnímají. Po těhto zjištěních jsme se odebrali z jednací síně a šli jsme zpět k autobusu.

Zde jsme se sešli se třidou D2b. Jelikož jsme na autobus museli chvilku čekat, tak někteří z nás šli směrem k Pražskému hradu a někteří čekali u místa, kam měl autobus přijet. Když autobus přijel, tak jsme si všichni našli své místo a vydali jsme se zpět do Českých Budějovic. Dorazili jsme kolem čtvrté hodiny k OC Mercury. Zde jsme se rozdělili a jeli jsme každý domů. Nakonec bych napsal jen to, že bylo dobré vidět jací lidé řídí náš stát a že to ve skutečnosti vypadá úplně jinak než si většina z nás myslí.