Napsala za D1b: Andrea Marková

24. listopadu 2015 jsme měli přednášku, kterou přednášel pan Petr Hošťálek. Ten nám vyprávěl, jaké to bylo jet trasu z Českých Budějovice do Pekingu a z Pekingu do Holandska na motorce. Zpočátku všechno začalo tím, že byl v Praze na nějaké výstavě motocyklů. Vystavoval tam svou motorku, se kterou jel trasu z Pekingu do Paříže.

 

Právě na této výstavě se setkal s Číňany, kteří mu nabídli spolupráci ve formě cesty, za podmínky, že pojede na motorce jejich firmy. Souhlasil a vše naplánovali. Jel s 10ti dalšími jezdci. Ti se však nedostali přes hranice, protože neměli vyřízené doklady. Proto pokračoval pan Hošťálek v cestě sám. Cestou se potkal pár nepříjemných věcí, jako třeba, že ho pustili přes Ruské hranice, ale bez motorky, protože v papírech neměl, že je jeho. Proto papíry musel pašovat. Nakonec se přes hranice dostal i s motorkou a pokračoval dál. Nakonec jel po úplně jiné trase, než byla původně plánovaná, ale to nevadilo. Když přijel do Českých Budějovic, volal kamarádovi, jestli by mu přes víkend nezajistil českou SPZ, aby s čínskou neměl problémy. Přes víkend si jen tak odskočil na nějaký závod do Brna, a pak zase pokračoval dál v cestě. Když dojel do cíle, vyfotil se s motorkou a musel si ji jen chválit. Nakonec zjistil, že z cesty neměl žádný zisk a celou tu cestu jel zadarmo.

Beseda se nám všem velmi líbila, vypravování bylo poutavé a zajímavé. Všichni jsme odcházeli spokojeni. Budeme se těšit na další podobné přednášky.