Napsal: Vopelka Stanislav, 3AC

Dne 25. 10. 2016 před osmou hodinou jsme mi žáci třídy 3. AC vyrazili linkovým autobusem do Jindřichova Hradce. Zde jsme si prohlédli historické centrum města a navštívili též nové turistické lákadlo – Aqua show (světelná hudební fontána) s dobrovolným vstupným na pomoc handicapovaným. Pět minut po půl jedenácté jsme opět linkovým autobusem vyjeli z J. Hradce do N. Bystřice do cíle naší cesty - Veteran muzea Nová Bystřice.

Muzeum se nachází v bývalém zkrachovalém objektu f. ALMA N. Bystřice – tradičního výrobce dek a podobného spotřebního zboží. Celý areál je špičkově zrenovován a dnes slouží jako muzeum veteránů převážně americké historie. V hlavní hale nás zaujal nejstarší vystavený exponát Ford T (1912) a pak následovaly jednotlivé oddíly expozice věnované postupně předválečným a poválečným automobilům. Nejmladšími exponáty (70. léta) byly vozy Porsche 911, Škoda 130 RS, Trabant 601 a DELOREAN DMC 12 – Turbo. Desítky vystavených vozů s různými osudy a stavech bere dech zvláště pro Evropana nezvyklého na předimenzované koráby silnic. Vozy byly majitelem dovezeny z různých koutů USA s dochovanou historií, kterou má doloženou každý exponát. Za všechny vybíráme příběh nikdy negarážovaného a stále plně funkčního vozu značky Nash.
Sedan Nash 970- 1932 (řadový 8 válec, 4,6l, 78 HP, mech 3 st) sloužil donedávna Texaskému pěstiteli kaktusů na svážení úrody z pole. Nikdy nerenovovaný větrem ošlehaný dvoutunový kolos vypovídá o kvalitním zpracování jeho tvůrců.

K vidění jsou dále i tyto vozy:
• Graham 1929
• Franklin 1929
• Studebaker 1922
• Hupmobile 1031
• Dodge 1920
• Cadilac (1958, 1959,..)
• Lincoln Continental (1975)
a mnoho dalších skvostů

Po zhlédnutí expozice jsme před jednou hodinou odjeli zpět do J. Hradce, sytě poobědvali a nastoupily do autobusu směr Č. Budějovice. Před čtvrtou hodinou jsme se na budějovickém nádraží rozloučili a vydali se směr domov.

Všem milovníkům tradiční automobilové produkce návštěvu ve Veteran muzeu vřele doporučujeme, taková již auta nikdy nebudou.