Logo fondů EU

Exkurze ve firmě Fronius ve Welsu

 

Skupina učitelů a mistrů navštívila koncem listopadu firmu Fronius, která vyrábí svářecí agregáty a vyvíjí nové metody svařování. Kromě toho vyrábí i agregáty pro nabíjení baterií a zabývá se i solární technikou, kde se specializuje na převod solární energie na střídavý proud. Dále vyrábí zdroje proudu MIG/MAG do 400A a vodou chlazené hořáky do 500A. Takže velmi zajímavý program.

Firma je rodinný podnik s 1850 zaměstnanci. Pobočku má i v Č. Krumlově. Pobočka ve Welsu se specializuje na oblast automatizace a na řídící elektroniku.

Naše exkurze začala seznámením s výrobním programem a formou prezentace nám bylo představeno vedení společnosti a struktura firmy. Pak následovaly ukázky jednotlivých druhů svářecích agregátů. Byly nám předvedeny 2 úžasné svářečky.

První malá do 150 A, s hmotností pouhých 5 kg. Má spínaný zdroj, odpojí elektrodu po přilepení ke kovu, aby se elektroda nerozžhavila a před ukončením sváru sama vypne proud a zabrání tak vzniku kráteru na konci sváru. Je schopna pracovat i s CO2.

Druhá velká, dvoudrátová do 200 A, u které stačí navolit tloušťku svařovaného plechu a ona sama nastaví potřebný proud, napětí, posuv drátu i dynamiku sváření. Může svařovat železo i hliník. Svařuje pulzně. Na hořáku má dálkové ovládání s displejem.

Firma si sama vyrábí i řídící elektroniku do svářeček. Viděli jsme výrobu plošných spojů, osazování desek součástkami technikou SMD, pájení součástek cínovou vlnou a ochranné lakování spojů.

Na závěr jsme navštívili provoz laserového svařování. Zde jsme viděli řadu vzorků svařených laserem. Neuvěřitelný nám připadal uváděný výkon laseru, který svařuje rychlostí 6 m/min a pájí pozinkované části karoserií rychlostí 3,6 m/min. Kvalita sváru je bezvadná.

Exkurzi v této firmě mohu všem doporučit. Vedení firmy je exkurzím velmi nakloněno, takže není problém si návštěvu firmy objednat.