Lukáš Kopřiva, 3AD

Dne 24.11.2016 v 8. hodin ráno vyjelo 41 zanícených budoucích automechaniků naší školy a ještě 3 zanícenější páni učitelé – p. Kittel, p. Hromádko a p. Somr na exkurzi do technického muzea Tatry v Kopřivnici a abychom toho poznali ještě víc, tak do Ostravy, do hornického muzea Landek.

Cesta autobusem probíhala celkem příjemně a okolo 14. hodiny odpoledne jsme už byli v Ostravě připraveni si prohlédnout největší hornické muzeum v České republice. Nejdřív jsme si mysleli, že muzeum jen tak proběhneme, protože co my, automechanici, máme společného s horníky a kutáním uhlí, ale ta prohlídka byla opravdu zajímavá. Dozvěděli jsme se plno informací o vývoji těžby – od kahanů a krumpáčů až po nejmodernější stroje a techniku a ještě o historii báňského záchranářství. Ke všemu jsme si prošli podzemní štoly, kam jsme sfárali těžební klecí.

Klukům i mně se tam líbilo, ale pracovat bych tam opravdu nechtěl, zlatá auta. Noc jsme strávili v hotelu v Ostravě a chovali jsme se všichni slušně a mravně, takže páni učitelé s námi byli spokojení.

Druhý den ráno jsme odjížděli do Kopřivnice do muzea Tatry, které bylo naším hlavním cílem. Je tady zachycených celých 150 let vývoje automobilky a to od doby, kdy byl v Rakousku – Uhersku vyrobený první automobil Präsident. Expozice se skládá ze 60 aut osobních i nákladních, ale jsou tady vystavené i motory, modely aut, spousta vyhraných trofejí a pohárů ze sportovních klání a plno zajímavých dobových fotografií. K těm hodně okukovaným patřily Tatrovky, které nás reprezentovaly na Rallye Paříž – Dakar. Ke každému vystavenému kusu jsme se dozvěděli nějakou zajímavost , podrobné technické údaje nevyjímaje. Měli jsme totiž toho nejlepšího průvodce, který zná o Tatrovkách všechno, ale snad ještě víc – pana učitele Kittela.

Udivilo nás, že Tatrovka vyráběla nejenom auta, ale taky vlaky a pustila se i do letounů. Jenže autam jsou auta.

Po ukončení prohlídky jsme poobědvali a pak odjezd – směr České Budějovice. Domů jsme přijeli okolo 19. hodiny. Toho, že jsme na exkurzi jeli, nikdo ani v nejmenším nelituje, zase známe o něco víc
o našem oboru a jeho historii i současnosti. A jestli ještě stihneme podobný zájezd, tak určitě jedeme.