Za D3b napsali: M. Bednárková, M. Vavříková, D. Kronusová

Dne 12. 12. 2016 nás navštívil pan Petr Hošťálek, motoristický publicista, historik a grafik, a také stále aktivní motocyklový jezdec, který má za sebou několik dálkových expedic. Dále je také restaurátor historických motocyklů, soustředěných do expozic Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Pan Hošťálek nám přednesl dvouhodinovou přednášku o své cestě se svými přáteli do Nepálu. Jejich cíl byl vzdálen několik tisíce kilometrů, a proto museli projet přes mnoho zemí a i část území Indie. V hlavním městě Dillí započali svou dobrodružnou výpravu. Na své cestě vystřídali mnoho různých dopravních prostředků. Zajímavá byla především cesta z Indie do Nepálu po železnici. Při výpravě je zastihlo mnoho nástrah, které však překonali a dorazili do vytouženého Nepálu. Zde poznávali místní kulturu, kterou si oblíbili především kvůli odlišnému stylu života a tradičnímu jídlu. Při jízdách městem byly velmi oblíbené tříkolky, nazývané „Tuk – tuk“.

Přednáška byla obohacena nejrůznějšími zážitky a příhodami, které je potkaly na cestách. Tamní pohřební rituály se od těch našich velice liší. Spalování zemřelých je veřejně přístupné a jejich popel se sype do řeky „Mrtvých“. Provoz na silnicích je velmi chaotický, už jen z toho důvodu, že se po ulicích volně pohybují posvátné krávy. Také jsme se dozvěděli, že dovážené banány jsou méně chutné, než ty pěstované v Nepálu. Toto jsou jen jedny z mnoha zážitků pana Hošťálka, o které se s námi podělil. Přednáška byla zajímavá a moc se nám líbila.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu učiteli Hostašovi a panu učiteli Junovi za zprostředkovaní přednášky, ale především panu Hošťálkovi za poutavý výklad.