Napsal: Robert Štarman, 2AA

V pondělí 8. 4. 2019 jsme jeli my, budoucí automechanici, nástrojaři, obráběči a zámečníci ze Senovážného, na poznávací zájezd do Itálie. Nejeli jsme ale navštívit a okukovat historické památky, nýbrž pořádné sportovní vozy a motorky.
V úterý 9. 4. dopoledne jsme dorazili do Milána. Paní učitelky nás vzaly na prohlídku města. Šli jsme okolo slavné budovy opery La Scala, ve které je slyšet největší světové operní talenty, ale na prohlídku fotbalového stadionu Inter Milán a AC Milán to teda nemělo. Byli jsme i v šatnách a v zázemí stadionu, no prostě paráda.
Odtud jsme ještě jeli do Monzy, na prohlídku okruhu F1. Na první den toho bylo ažaž a tak jsme se rádi ubytovali v hostelu, který býval původně klášterem.

Ve středu po snídani nás autobus dovezl do městečka Maranello, kde je muzeum věnované sportovním vozům Ferrari. Značku Ferrari založil bývalý závodník Enzo Ferrari. Jsou to jedny z nejlepších vozů, které jezdí závody F1 a vystřídalo se v nich mnoho vynikajících jezdců. Na pár z nich jsme si vzpomněli – Mario Andretti, Niki Lauda, Alain Prost, Sebastien Vettel a v neposlední řadě Schumi – Michael Schumacher. Dokonce je tu v muzeu místnost, která je věnovaná 50. výročí jeho narození.
Pak jsme ještě v městečku Modena navštívili muzeum Ferrari 2. Hned vedle stojí dům Enza Ferrari.

Jako poslední prohlídku dne jsme viděli soukromou sbírku pana Umberta Paniniho. Byla to sbírka úžasných vozů Masseratti. Jako bonus jsme mohli ochutnat sýr Parmezán, který majitel vyráběl ve své továrně. Masseratti totiž pan Panini sbírá pro radost jako jiný známky. 

Ve čtvrtek nás čekal zase nabitý den do poslední minuty. Jeli jsme do města Bologna, kde jsme navštívili továrnu motocyklů Ducati. Firmu založili v roce 1926 tři bratři, ale motorky se v ní začaly vyrábět až po 2. světové válce. V továrně jsme sledovali celý výrobní proces a viděli jsme, jak hotová motorka sjíždí z linky a ještě náročné testování. Prohlídka továrny byla komentovaná průvodci v angličtině. Když jsme něčemu nerozumněli, s tím nám pomohly paní učitelky. Zkrátka paráda. Nejvíc nás zaujaly modely Ducati Multistrada a Ducati Panigale.

Jako poslední zastávka nás čekalo muzeum Lamborghini. Jako zajímavost jsme se dozvěděli, že ještě než firma začala vyrábět supersportovní vozy, vyráběla traktory. To asi musely být tuze rychlé traktory! Obdivovali jsme vystavené vozy, nejvíc asi 350 GT, 400 GT, Diablo, Huracán a Countach – první model na světě, kterému se otvíraly dveře vzhůru.

Po ukončení prohlídky jsme měli krátký rozchod v obchodním domě, koupili jsme si svačinu a dárky pro všechny doma. Pak už jen sednout do autobusu a domů.
Bylo to moc fajn, viděli jsme na vlastní oči takové vozy, co už asi nikdy neuvidíme.
Takže paní učitelky – děkujeme za zážitek.