Napsali: F. Kouba, G. Lišková D2b

Dne 16. ledna 2020 třída D2b, v rámci předmětu dopravní praxe za doprovodu Ing. Petra Válka a Ing. Jana Juna, navštívila vozovnu Dopravního podniku města České Budějovice v Horní ulici. Ve vozovně se nachází zázemí elektrobusů a trolejbusů.

 

V areálu jsme si prohlédli, za doprovodu vedoucího vozovny pana Kučery, dobíjecí stanici elektrobusů. V Českých Budějovicích je v provozu 11 autobusů na elektrický pohon typu Škoda 29BB v barvě podniku; tedy v červené. Dále se v areálu nachází velká a malá dílna. V malé dílně probíhá průběžná prohlídka jednotlivých vozů. Větší technické závady se řeší ve velké dílně. O kus dál jsme si také všimli, že je odstavený trolejbus, který měl nedávno dopravní nehodu; šlo o linku s č. 3.

Technik dopravního podniku nám předvedl jednotlivé vozy a popsal na jakém principu funguje elektrobus a participiální trolejbus. V areálu jsme se dále zastavili u autobusu s názvem Solaris Urbino 12/18 CNG, kde jsme se dozvěděli, jak fungují baterie a informace o nich a dále jak zvedají troleje bez toho, aniž by museli vystupovat z autobusu.

Celou prohlídku jsme zakončili diskusí a následně jsme měli šanci se projet elektrobusem po městě, kterou jsme všichni s radostí využili. Závěrem bychom chtěli poděkovat učitelům, kteří nás obohatili novými informacemi o elektrobusech.