Po krátké pauze dostali studenti z budovy Lidická opět možnost podívat se do Ingolstadtu.

I přes nepřízeň počasí, která trvala již od časného rána dne 18.3.2008 se vydala početná skupina, čítající třídy D3b a 1P a 2LP pod vedením paní Ing. Tvrzické a pana Ing. Prema do Bavorské výrobny Audi - do Ingostadtu. Jak jsem již naznačil, i přes brzké vstávání se všichni sešli v hojném počtu a dobré naládě, která byla základem pro úspěšnost celé akce. Po troše bloudění a po 6ti hodinách jsme konečně dorazili do sídla automobilky. To už bylo téměř 12 hodin! Což nám nevadilo, protože většina z nás byla posilněna svačinami a obědy od maminek. Pro zajímavost uvedu, že "okružní cesta kolem poloviny areálu trvá autobusem více jak 20 minut! První naše kroky vedly v Ingolstadtu do haly, ve které při automobilce sídlí muzeum. Muzeum bylo rozloženo do několika pater, ve kterých byl přehled "automobilů" nejen značky Audi snad od počátku výroby automobilů. V muzeu tedy byly k nalezení takové klasiky jako je AUDI 100CC "Doutník" nebo několik vozů bývalé automobilky NSU, která již před více než 25ti lety montovala do svých vozů motory typu Wankel, které jsou dnes základní pohonnou jednotkou vozů Mazda MX-5. Nakonec zde byl vystaven i vládní speciál AUDI A8, který měl nastínit směr, kam se moderní a dynamická automobilka bude ubírat. Bezesporu nejzajímavější části muzea byl obrovský dopravník, na kterém se jako na plošině vozilo několik konceptů a speciálů od AUDI.

Po skončení prohlídky byla také možnost zakoupit si některé z reklamních předmětů, na výběr bylo od trička za několik Euro až po luxusní hodinky za skoro 2000 Euro. Bohužel tolik sebou neměl nikdo z nás a proto jsme se přesunuli do vedlejší budovy, kde byla sjednána prohlídka výrobního komplexu. Naše průvodkyně paní Renata Baumann, původem z Ostravy, nyní 20 let v Ingolstadtu nás ochotně provázela po výrobním podniku. Jelikož již dlouhou dobu žije trvale mimo svou vlast, o vtipné komoleniny nebyla nouze. Ty však nebyly na škodu a nikomu nevadli. Naopak všichni ocenili úsilí a milý přístup naší průvodkyně, který nám zpříjemňoval dlouhou hodinu a půl, kterou trvala "procházka" po výrobě.

Začlo se jako již tradičně v lisovně, kde to vlastně vše začíná, poté jsme se přesunuli do svařovny a nakonec do konečné montážní linky, kde narozdíl od Škody Mladá Boleslav jste byli přímo vedle dělníka a koukali jste mu "pod ruku" jak zrovna montuje některý z dílů do nového Audi A3. Díky tomu měl každý dojem, jako kdyby i on byl současí tohoto ohromného výrobního komlexu. Na této výrobě byla vidět celá filozofie automobilky. Nebo-li náš zákazník náš pán. K tomu automobilce dopomáhá speciální dceřiná společnosti Quattro GmBH, která má na starosti individuální úpravy vozů Audi podle přání zákazníka. Ať už se jedná o speciální barvu laku nebo o typ potahu.

Po vyčerpávající prohlídce jsme si udělali společnou fotografii před chloubou automobilky - Audi R8. Poté již naší další zastávkou byla až Česká republika. Cesta zpět probíhala ve znamení spánku, kdy každý doháněl co nestihnul ráno. Od Česko-Německých hranic se nám opět pokazilo počasí, které bylo v Ingolstadtu tak krásné. To už ale téměř nikomu nevadilo, protože každý už se těšil domů do teplé postýlky. Přesně ve 21:00 jsme dorazili do Českých Budějovic, kde celá naše akce končila.

Na závěr patří velké poděkování našim dvěma kantorům - Ing. Daně Tvrzické a Ing. Janu Premovi, kteří nám toto vše umožnili, ochotně zařídili a bez kterých bychom těžko návštěvu takových rozměrů uskutečnili. A samozřejmě také děkujeme vedení školy, které celou akci schválilo. Děkujeme.

Obrázky z exkurze: