Závěr předposledního zářijového pracovního týdne se nesl ve znamení odborné exkurze třídy PE 1 VOŠ pod vedením pánů Ing. Jiřího Čejky, Ph.D. a Ing. Vítězslava Ilka do západočeského lázeňského a také lanovkového ráje-Karlových Varů.

Celá expedice se ráno 23.9.sešla na vlakovém nádraží v Českých Budějovicích v hojném počtu. Rychlíkem číslo 922 jsme odjeli směr Plzeň. Z důvodů neočekávaného technologického zpoždění vlaku nebylo v našich možnostech stihnout navazující spoj do Chebu. Tím nám vznikla neplánovaná zastávka v Plzni, městě piva a světoznámé Škodovky. Přibližně po hodině pobytu jsme pokračovali do Chebu. Díky výluce na trati jsme část cesty uskutečnili autobusovou dopravou. Jako kdyby to na dráze věděli a tak celý autobus postavili pouze naší skupině. Přes veškeré neočekávatelné nástrahy se nám podařilo ve zdraví dorazit do cíle naší cesty-Karlových Varů, horní nádraží.

Po krátkém pěším přesunu po Karlových Varech se naše skupina vydala z Tržnice, kde jsme si zakoupili 24 hodinové jízdenky na MHD, které budou po zbytek našeho života dík svému sběratelskému provedení příjemnou vzpomínkou na tento pobyt, na cestu do místa našeho přechodného pobytu-Domova mládeže karlovarských středních škol. Díky skvělé vyjednávací schopnosti Ing.Čejky jsme měli zajištěno ubytování téměř v centru Karlových Varů za neuvěřitelných 270 Kč/noc. Po krátkém ubytování a složení věcí na pokojích jsme se společně vydali zpět do historického srdce města. Naší příští zastávkou byla kromě procházky po kolonádě a popíjení všech léčivých pramenů lanovka Diana. Praktickou zajímavostí této lanovky je, že její řízení zabezpečují ženy. I přes podvečerní čas jsme měli možnost výstupu na zdejší rozhlednu. Výhled byl přímo úchvatný, což dokládají i fotografie. Naštěstí nám i počasí přálo a tak byla panoramata nezapomenutelná. Po návratu z vrcholu jsme se vydali zpět do již večerních ulic Karlových Varů. Díky poloze Karlových Varů a jejich menšinovém nebo tedy spíše většinovém obyvatelstvu se někteří zdatnější z nás mohli potrénovat v ruském jazyce. Naše večerní cesta byla zakončena v místní hospůdce, která sloužila jako naše dočasné útočiště, protože nám již z těch všech zážitků pěkně vyhládlo. Při nočním programu, který již probíhal na pokojích internátu se z nás stali zkušení karbaníci. Večerka byla pro některé jedince až v pozdních ranních hodinách.

Ani krátký spánek nám ale nezabránil objevovat krásy Krušných hor a příhraničních oblastí díky síťové jízdence Egronet jsme navštívili pro nás donedávna velmi známé město Zwickau, které se v naší krajině proslavilo hlavně výrobou nevábně vonících dvoutaktních vozidel Trabant, kterých v této oblasti jezdí dodnes nespočetně. Po návratu z Německa pokračovala naše pouť po karlovarských lanových drahách. Konkrétně se jednalo o lanovku v hotelu Imperial. Někteří z nás bohužel nepochopili podstatu lanovky a tak šli do konečné stanice lanovky v kopci pěšky a zpět dolů se vezli. Večer opět patřil zdokonalování našich karetních dovedností a poznávání se navzájem. Nutno podotknout, že letošní třída PE1 je skutečně velice vyvážená a kolektiv je přímo skvělí, což jistě potvrdí i naši další vyučující.

Poslední den naší exkurze byl věnován městu Litoměřice, ve kterém v tom samém dnu shodou okolností začínaly i slavnosti města. Abychom měli i na toto město patřičný nadhled, i zde jsme navštívili rozhlednu, která poskytla pohled na několik kilometrů vzdálenou Zahradu Čech, která utrpěla před několika lety při povodních velké ztráty. Čas byl ale neúprostný a tak jsme se v 15 hodin, vydali zpět na vlakové nádraží, odkud jel vlak zpět do Českých Budějovic. Tato několika denní exkurze se nám velice vydařila a tímto bychom chtěli také poděkovat vedení školy, které nám toto vše umožnilo.

Rozsáhlou fotogalerii z exkurze naleznete zde http://www.vofce.cz/index.php/fotogalerie/78-exkurze-tridy-pe1-karlovy-vary