Napsal: D. Trůbl, MS3

Během jednoho pěkného zářijového dne navštívila naše třída MS3 výstavu „Alfons Mucha v zrcadle doby", za kterou jsme přijeli na Hlubokou nad Vltavou.
Předtím však, než jsme si mohli prohlédnout vystavené obrazy s odbornou komentovanou přednáškou paní J. Zimové, čekala nás ještě vycházka do okolí jednoho z nejkrásnějších zámků jižních Čech – Hluboké nad Vltavou.

 

Paní učitelka R. Chromá nás provedla parkem zámku, došli jsme na vyhlídku, ze které jsme mohli vidět nádherné panorama Českých Budějovic. Pod námi se nacházel nově vybudovaný přístav, hned vedle tamní koupaliště s tobogánem. Dohlédli jsme i na zimní stadion a na jedno z několika sportovních hřišť nacházejících se ve sportovním areálu v Hluboké nad Vltavou. Byli jsme překvapeni tím, co všechno Hluboká svým návštěvníkům nabízí.

První výstava, kterou jsme zhlédli v AJG, byla stálá expozice gotického umění. Prohlédnout jsme si mohli sochy, obrazy s náboženskými náměty. V další části byly vystaveny obrazy A. Kubiny a S. Schneidera. Nás ale nejvíce zaujaly obrazy již výše jmenovaného autora secesních obrazů, plakátů pro herečky S. Bernhardt a E. Sedláčkovou, reklamní afiše pro rozmanité značky luxusního zboží Paříže konce 19. století, i když zde byla například k vidění i olejová varianta monumentálního díla Slovanská epopej, nebo čtyřicet obrazových litografických tabulí vydaných u Émila Lévyho v Paříži.

Na konci výstavy jsme se všichni shodli, že se nám nejvíce líbily dva obrazy, které byly původně namalovány pro Stutzigovu kavárnu na Václavském náměstí a měly návštěvníky lákat na dobré cukrovinky této vyhlášené kavárny.

Doufám, že se nám i příště podaří vybrat nějaký zajímavý program pro další exkurzi a že se společně jako třída zase někam podíváme.