V Budějovicích existuje jediná škola v kraji, která připravuje na práci na polygrafických strojích

České Budějovice - Učni, kteří se připravují na profesi tiskařů, zaznamenali od září novinku - všechny odborné předměty je chodí do školy učit profesionálové z tiskáren. Jedinou školou v kraji, která učně pro obor tiskař na polygrafických strojích připravuje, je VOŠ, Střední průmyslová škola automobilní a technická v Českých Budějovicích. "Jsem rád, že nám Jihočeské tiskárny vyšly od září vstříc v tom, že u nás jejich odborníci vyučují odborné předměty pro tento obor. Tím dochází ke kompletnímu propojení teorie a praxe. V tiskárnách už totiž dlouhodobě pracuje středisko praktického vyučování, v němž nám připravují nejen žáky, které si vytipují pro sebe, ale i žáky pro ostatní firmy," uvedl ředitel školy Jan Šindelář.

V zahraničí je propojení praxe s teorií běžné

Cílem tiskárny je oživit praxi učňů a přiblížit ji zvyklostem, které fungují v zahraničí, kde je propojení školy a praxe mnohem těsnější než u nás. Fakt je, že kvalifikovaných polygrafů je v naší republice stále málo a tiskárny se o ně přetahují. Přitom podle ředitele Jihočeských tiskáren Ladislava Blackého je tiskařina zajímavá profese, která má velkou perspektivu. Není to náročná fyzická práce, ale řemeslo, při kterém se musí spasovat šest barev dohromady a musí se potisknout obrovské množství papíru ve velkém výkonu.
Tiskaři pracují na moderních počítačem řízených strojích, které jsou velmi drahé - jeden stojí mezi padesáti až sto miliony korun.
"Když žáci slyší teoretickou přednášku od člověka z praxe, je to pro ně vždycky cenné. U nás to funguje tak, že naši odborníci z praxe, kteří chodí za žáky do školy, nad nimi mají také dohled v tiskárně. Každý den se na ně jdou podívat, pohovoří s nimi a ukážou jim tu práci. A když žák vidí, že učitel aktivně ovlivňuje výrobu, berou ho jinak než kantora, který přijde, odříká si teorii a jde domů," popsal Blacký.
Samotní učni tráví už od prvního ročníku každý druhý týden na praxi v tiskárně a postupně tam projdou celým provozem. V učňovském středisku v Jihočeských tiskárnách mají i vlastní třídu, kde se učí teorii řemesla i praktické zpracování zakázek.
Ve svém středisku, které je oddělené od hlavní výroby, mají i klasické tiskové stroje menších formátů, na nichž žáci prvního ročníku skutečně tisknou. Druháci a třeťáci se už učí na velkém tiskovém sále a prochází celou tiskárnou od přípravy zakázky, přes technologické a studiové zpracování až po tisk. "Třeťáci si už mohou při skutečné práci vydělávat až 2800 korun měsíčně," podotkla personální manažerka Jihočeských tiskáren Lenka Maziniová.
Učně třetího ročníku Michala Procházku přitáhla k tomuto oboru záliba v montování a hrách s barvami.
"Zjistil jsem, že je to nejen zajímavá práce, ale i vážený obor. Máme štěstí, že tu můžeme dělat na stejně kvalitních strojích, jako jsou třeba v Německu. Máme i dobrého mistra, který nás to dokáže dobře naučit," svěřil se Michal.

Všichni učni našli odpovídající uplatnění

Mistrovi odborného výcviku Karlu Živnůstkovi přezdívají v Jihočeských tiskárnách táta tiskařů, protože jeho rukama prošel už nespočet začínajících řemeslníků.
"Někdo chápe víc, někdo je pomalejší. Ale všichni učni, které jsme tu měli, se nakonec uplatnili, pokud nešli dál do školy nebo neměli jiné zájmy. Kdo umí dělat na velkoformátových strojích, má uplatnění po celém světě, protože tu máme techniku, která je špičková," podotkl Živnůstka, jenž pracuje v Jihočeských tiskárnách už dvaačtyřicet let.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
Ludmila Mlsová