David Kunáš, AT 4

Zhruba před rokem jsme se od pana učitele Štěpánka dozvěděli o soutěži zvané Nastartuj svůj Autojob. Nikdo z nás tehdy nevěděl, o co jde, ale byli jsme zvědaví, a tak se mnozí z nás přihlásili. Pan učitel nám soutěž popsal jako vědomostní soutěž, která probíhá z pohodlí domova a odpovědi je možné dohledat v odborné literatuře nebo na internetu. Navíc byly prý v soutěži i hodnotné ceny, což je hned o důvod víc se přihlásit.
Ještě tentýž den jsem se doma v soutěži zaregistroval a s nadšením jsem zjistil, že ovládání stránky je velice jednoduché a na odpovědi v jednotlivých kolech mám měsíc času. První večer jsem si jen pročítal otázky a prohlížel odborné články, kterých portál Autojob nabízí spoustu, ale hned druhý den jsem začal s vyhledáváním správných odpovědí. Poprvé jsem se tedy zúčastnil jarního kola roku 2009. Nedával jsem si moc nadějí na úspěch, ale jak šel čas, soupeřů začalo ubývat a já jsem v počadí začal pomalu stoupat. V dubnu už jsem byl v první dvacítce, což pro mě byl tehdy velký úspěch, který mě motivoval k většímu úsilí.

Do květnového kola jsem vkládal velké naděje, ale na výsledky jsem si musel počkat až do poloviny měsíce června. Vyplatilo se. Umístil jsem se na 7.-9. místě se shodným počtem bodů. Jen dvě místa za mnou se umístil můj spolužák Jaroslav Marhoun a do první dvacítky se také vešel můj další spolužák Michal Vencel. Takovéto umístění jsem na začátku soutěže vůbec nečekal a byl jsem do jisté míry překvapen, ale už jsem se těšil na slavnostní vyhlášení výsledků. V minulosti však Autojob místo předávání vždy měnil, a tak k mojí smůle vyhlášení probíhalo v Brně na prestižním AUTOSALONU. Bohužel z Českých Budějovic je to až příliš daleko a navíc vlakové spojení mi ani nenabízelo odpovídající zpáteční spojení, a tak jsem se musel smířit s tím, že na vyhlášení budu chybět. Naštěstí v době vyhlášení byl Michal nedaleko Brna, a tak se jako jeden z finalistů zúčastnil předávání cen a byl tak hodný, že převzal ceny jak za mě, tak za Jaroslava. Vyhrál jsem tehdy 4 litry vysoce kvalitního motorového oleje značky Shell.
Do podzimního kola jsem vstupoval motivovaný více než jíní. Už jsem totiž věděl, že každé klopýtnutí mě může stát cenné body, a tak jsem se hned od září snažil. Otázky nebyly jednoduché a vyžadovaly značné úsilí na nalezení správné odpovědi. Několikrát jsem dokonce musel otázku konzultovat s učiteli odborných předmětů, ale snažil jsem se nalézt si co nejvíce odpovědí sám. Mimo jiné proto, že hlavním důvodem, proč jsem se zúčastnil této soutěže, bylo si dokázat, že dokážu soupeřit s ostatními a když se to povede, tak třeba i uspět. Snažil jsem se odpovídat co nejdříve, protože jsem se v minulém kole umístil na 9. místě pouze proto, že jsem odpovídal až ke konci termínů. Nyní jsem svou chybu už nechtěl opakovat, a tak jsem vždy od prvního dne v měsíci hlídal internet kvůli novým otázkám. Ty tři měsíce pro mě byly plné očekávání. Naštěstí již v říjnu jsem byl v první desítce, což mě nesmírně potěšilo. Poslední sada otázek byla za měsíc listopad a na začátku prosince měly být známy výsledky.

Když jsem se nakonec dozvěděl, že jsem zvítězil, nemohl jsem tomu uvěřit. Říkal jsem si, že jsem přece nemohl porazit celou republiku. Avšak jakmile jsem si pročítal článek k vyhlášení vítězů, pomalu jsem tomu začínal věřit. Z vítězství jsem měl obrovskou radost a už jsem se těšil na slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen. Naštěstí pro mě tentokrát vyhlášení probíhalo v Praze v centrále společnosti Europ Assistance. Vyhlášení se konalo v pátek 22. prosince v odpoledních hodinách. Moje škola mě na tento den uvolnila z výuky, a tak jsem již v časných dopoledních hodinách mohl vyrazit na cestu směr Praha. Byl jsem poprvé sám v Praze a od nádraží k centrále Europ Assistance jsem musel jet metrem. Docela jsem se bál že zabloudím a přijdu pozdě, ale naštěstí je pražské metro přehledné a já jsem tak mohl v klidu dojet až na místo.

Budova Europ Assistance měla stát hned naproti vchodu do metra. Čekal jsem velké logo na střeše budovy, jako tomu bylo u ostatních budov v okolí, jako například velké logo České Pojišťovny a tak podobně. Místo toho jsem začal bloudit a hledat správnou budovu. Naštěstí jsem si z mapy Prahy pamatoval přibližnou polohu centrály oproti vchodu do metra, a tak jsem šel naslepo k velké kancelářské budově. Měla dva vchody. U jednoho z nich jsem zahlédl malou tabulku s nápisem Europ Assistance. Byl jsem na místě. Společnost sídlila v pátém patře. V okamžiku jsem byl přesně tak, kde jsem měl být.

Hned v předsálí mě uvítal celý kolektiv Autojob i s fotografkou a po vyřčení mého jména mi dokonce začali neoficiálně gratulovat. Zdálo se, že jsem již poslední, ale Praha je velká, takže jsme čekali ještě na tři další. Všichni přítomní se ale shodli, že centrála je těžko k nalezení. Konečně jsme byli všichni a mohli jsme začít. Po krátkém představení portálu Autojob a všech jeho možností následovala rychlá prezentace společnosti Europ Assistance přímo z úst jejího pražského ředitele. Poté nám bylo ukázáno pracoviště společnosti a osvětlena problematika asistenčních služeb. Když jsme se vrátili do konferenční místnosti, kde na nás hned od začátku čekalo malé občerstvení, začalo se s předáváním cen. Já jsem mohl Michalovi oplatit jeho účast v Brně, protože jsem mu tentokrát já na oplátku vyzvedl jeho cenu. Postupně jsme se propracovali až k prvnímu místu. Moje chvíle. Při předávání jsme se fotili. Vyhrál jsem bundu Ferrari a od ředitele společnosti Europ Assistance speciální cena pro vítěze, roční asistenční služby Auto plus zdarma. Po předávání následovalo společné focení, kde jsem stál uprostřed společně s ostatními finalisty.

Vyhlášení trvalo celkem čtyři hodiny a po přání mnoha dalších úspěchů byl čas vydat se na cestu zpět domů.

Autojob - základní informace o soutěži

Nastartuj svůj Autojob je vědomostní soutěží pro žáky automobilních škol, jejímž vyhlašovatelem je společnost AUTOJOB s.r.o. , která provozuje specializovaný portál pro automobilový průmysl www.AUTOJOB.cz. Každý rok se konají dvě kola, podzimní a jarní. Soutěž spočívá v tom, že účastníci odpovídají prostřednictvím internetu na otázky, která je jednou měsíčně objeví na internetových stránkách společnosti. Zatím proběhla celkem čtyři kola a žáci VOŠ, SPŠ automobilní a technické, Skuherského 3, České Budějovice v nich velmi důstojně reprezentovali jak školu, tak jihočeský kraj. Nejen tím, že vítězem 2.kola byl Jiří Beneš a 4.kola David Kunáš, oba z výše uvedené školy - a žádné jiné škole se dvakrát zvítězit nepovedlo, tak především tím, že škola byla ve všech kolech vždy vyhodnocena jako nejaktivnější, tj. s největším počtem zapojených soutěžících. Nyní je připravováno další, již páté kolo, doufáme tedy, že žáci školy na dosažené výsledky důstojně naváží.