MF DNES - pátek 1. dubna 2011

Jižní Čechy

Ke čtení ho přivedli Tolkien a Rowlingová. Před maturitou napsal Adam Jenčo text nazvaný Poslední sbohem. Formou dopisu vylíčil trápení a vyhrál krajskou soutěž.

PACIFISTA SE VTĚLIL DO ŘECKÉHO VOJÁKA A RADUJE SE Z VÝHRY

Žabku si odnesl mladý muž. Maturant, který se v jeden půlnoční čas vtělil coby spisovatel do řeckého pěšáka z doby Peloponéské války. Adam Jenčo, student VOŠ a SPŠ automobilové a technické v Českých Budějovicích, je však pacifista, nikoli bojechtivé nátury.

Nyní dvacetiletý mladík triumfoval v literární soutěži pro středoškoláky, aniž to čekal. Písmáctví ale začal pěstovat už na prvním stupni základní školy. „Zkoušel jsem psát knížku, vždy asi patnáct stránek. Když jsem to ale po sobě četl, ztrácel jsem kontext. Všechno jsem upravoval. Jako celek to však nedávalo smysl, tak jsem rychle skončil, " vzpomíná Jenčo, který od té doby sem tam napsal povídku.

Múza se od něj odklonila jen v pubertě. Dříve i teď ho v drtivé míře oslovuje fantazie. „ Když mám někam utéct, pak do úplně jiného světa, který s tímto nemá – pokud možno – vůbec nic společného, "

přiznává vítěz letošní soutěže.

„ Čtenáře jsem často zval do starověku či středověku. Ovlivnily mě oblíbené ságy, například Pán prstenů, Hobit, " přibližuje blízká témata mladík, jenž první písmenka „louskal" díky Dětem z Bullerbynu.

Zamiloval si poté hlavně dobrodružství a magii Harryho Pottera. Filmy podle námětu Rowlingové jej na druhou stranu zklamaly.

„ Pro mě jsou lepší knížky. V mojí hlavě se odehrává větší dějství než na plátně, " poznamenává Jenčo.

Pro něj v úžasné literatuře leží dodnes, i když za jeden ze svých hříchů uvádí především brouzdání na internetu. V tomto směru je k sobě kritický. Ačkoliv automechanik, uvažuje o jiném řemesle. Láká jej studium na teologické fakultě. Za své filozofické vzory má totiž Sokrata a Platona. Uchvacují jej jejich vybroušené dialogy a svět idejí.

Slohovou práci, se kterou uspěl v Jihočeské žabce, nazval Poslední sbohem. „Psal jsem fiktivně formu dopisu, v tomto smyslu to je prvotina. Dotýká se ne, jak by se dalo předpokládat, romantiky, ale spíše trápení a strasti. Tento text vznikl jako příprava před maturitou. Později jsem se dozvěděl, že ho moje učitelka přihlásila do soutěže, " dodává Jenčo.

Výsledky:

Literární soutěž pro studenty gymnázií, středních škol a vyšších odborných škol a učilišť měla letos téma To snad není pravda!

1. místo: Adam Jenčo

2. místo: Tereza Lošková, Kateřina Nováková

3. místo: Vojtěch Vrba, Nikola Vondráková, Jan Jirkovský

Slovo vítěze (zveřejněno ve školním studentském časopisu Vofce)