Napsali: Ing. Jiří Kubeček a Mgr. Petr Hart

Také letos naše škola nechyběla v soutěži, která se dostala až do finále prestižní E.ON Energy Globe. A loni úspěšný „Dušák a Kostroun team“ neodešel s prázdnou ani letos.

Jak vidíte z fotografie, do týmu letos přistoupil dokonce i pan učitel Košíček se svým perfektním motorkem a kategorii „Ostatní“, tedy kdokoliv s jakýmkoliv Stirlingem, zcela převálcoval.

Napínavým momentem průběhu klání byla technická závada studentského motoru, která hrozila úplným vypadnutím ze soutěže. Velkou pochvalu ale zaslouží oba studenti, kteří to nepoložili.
Mezi dvěma starty se do problému zakousli a vymysleli improvizované díly.

S pístem z kusů plechovky od konzervy a chomáče minerální vlny dosáhli na bodované místo. Tomu se dříve říkalo „zlaté české ruce“. I když měl původně motor potenciál i na výhru, tahle paráda potěšila snad ještě víc.

Přes počáteční technické problémy kluci obsadili 1. místo za design jejich motoru a 3. místo za 655 otáček min-1

Na hodnocení vzhledu a řemeslného provedení si pak organizátoři soutěže pozvali skutečné designéry. Ti se o motoru našich studentů vyjádřili slovy „že by se to takhle mohlo začít hned vyrábět“. A bylo z toho suverénně první místo.

Věcné ceny, které soutěžící dostali, si zcela určitě zasloužili. Příští rok už čeká týmové studenty maturita a je potřeba nových sil, které rádi zapracujeme. Ale samo se to neudělá, místo řečí a pošklebků je třeba si to zkusit a nepovolit ....