Napsal: Filip Jordák, 25. 9. 2018

Na jaře minulého školního roku se naše škola zapojila do mezinárodního projektu Solar Car, jehož cílem bylo sestavit funkční dopravní prostředek plně poháněný solární energií. Náš team soutěžil v kategorii Creative, kde jsme mohli popustit uzdu své fantazii. Sestrojili jsme model s vizáží sršně. Pohon na solární energii evokovali sluneční hodiny na bocích auta a název naší tvůrčí skupiny byl I-ON-TEAM.

V květnu k nám do třídy přišla paní zástupkyně Dana Tvrzická představit tento projekt. Já (Filip Jordák) a spolužáci Filip Hrdlička a Rosťa Mařík jsme se hned přihlásili a doslova s nadšením se pustili do práce. Bylo třeba navrhnout vhodný materiál, konstrukci, promyslet zapojení solárních článků a v neposlední řadě i atraktivní design. V tom nám po celou dobu pomáhaly paní učitelka Veronika Petrová a školní asistentka Petra Jarošová.

V týdnu od 17. do 23. září probíhala samotná soutěž v německém Chemnitzu, kam s námi z jižních Čech cestovalo dalších 5 družstev (SPŠ SE České Budějovice, SOŠE COP Hluboká nad Vltavou, Sezimovo Ústí a Písek).

Každý den pro nás byl připraven zajímavý program (prohlídka města, návštěva Centra kosmonautiky, Střediska praktického vyučování pro technické obory, sportovní vyžití na kolech, umělá lezecká stěna a další). Samotná soutěž se odehrávala až v pátek. Vzhledem k tomu, že soutěž byla mezinárodní, účastnili se jí teamy z Německa, Norska, Maďarska, Chorvatska, Portugalska a Čech, veškerá komunikace probíhala v anglickém jazyce, což pro nás bylo velmi přínosné.

Ačkoli jsme se účastnili přehlídky mimo hlavní soutěž, k prezentaci a závodu jsme přistupovali zodpovědně, nic jsme nepodcenili a nenechali náhodě. Náš model byl ve své kategorii bezkonkurenční, což nás nesmírně potěšilo. Celý týden tak pro nás byl cennou zkušeností a velkým zážitkem.