Josef Faltýn, student 2. ročníku Vyšší odborné školy, střední průmyslové školy automobilní a technické v Českých Budějovicích, si na své osobní konto může směle zaznamenat nevšední velmi příjemný a zajímavý zážitek. Vyrazil do finského města Jyvaskyle „Vyhlašovaly se tu výsledky mistrovství a autocrossu a výsledky mistrovství Evropy a světa v rallycrossu." Faltýn cestoval s Otakarem Výborným. „Přebírali jsem pohár pro mistra Evropy za vítezství v divizi touringautocross." Česká minivýprava si z Finska také odvezla první cenu za první místo v Poháru vítězů národů, ve kterém Češi nasbírali nejvíc bodů.

Úspěšný mechanik v rallycrossu - rozhovor s Josefem Faltýnem

Zpracovali studenti D2a

Tento rozhovor berte jako pozvánku na besedu s Josefem Faltýnem (mechanik týmu LSracing CzechNational, student naší školy) a Ondřejem Smetanou v prvním březnovém týdnu u nás ve škole.

 

Jak ses k tomu dostal?
Přes svého otce v 9 letech.

Jak dlouho děláš mechanika profesionálně?
Už asi 5 let, začínal jsem v týmu Jardy Kalného poté v týmu CB MotorSport a teď jezdím s týmem LS racing CzechNational Team z Hluboké nad Vltavou, kde je jezdec Ondřej Smetana, bývalý student této školy.

Jakého šampionátu se účastníte?
Účastníme se mistrovství Evropy divize SUPER1600, které jsou součástí závodu mistrovství světa.

S jakým autem Jezdí váš tým?
Ford Fiesta.

Jaká byla letošní sezóna?
Letošní sezóna pro nás nebyla úspěšná, přestože jsme se drželi po prvních 4 závodech na průběžném 3. místě. Sezónu jsme zakončili na 9. místě.

Kde se konají závody evropského rallycrossu?
Sezónu jsme začali v portugalském Montalegre, následující závod byl v belgickém Mettet. Další a zároveň nejnavštěvovanější závod se konal ve švédském Holjes, kde přijde až 100 000 lidí. Další byl ve městě motosportu ve Francii. Předposlední závod se konal na okruhu F1 v Barceloně a poslední závod v italské Franciacortě.

Je pro tebe jako mechanika možný ještě nějaký posun v rallycrossu?
Je tam možnost se dostat do divize SUPERCARS, kteří jezdí mistrovství světa.

Kteří jezdci se účastní mistrovství světa?
Trojnásobný mistr světa Pettr Solberg, dále např. Ken Block, Timmy Hansen, Matias Ekstrom.